Të dashuruarit që nga shkolla e mesme takohen dhe martohen pas 70 vitesh ndarje: “një histori madhështore dashurie”

 

Ata u bashkuan pas dekadash për të përjetuar një lidhje dashurie të paimagjinueshme. Zbuloni historinë e pabesueshme të Fred Paul dhe Florence Harvey. Një çift oktogjenar i cili u dashurua për herë të parë në vitet 1950 dhe i cili përfundoi duke u martuar më shumë se 60 vjet më vonë.

Shtë një histori dashurie siç e shihni vetëm në filma. Ashtu si një roman i Marquez, ky çift ka kapërcyer provën e kohës për t’u ribashkuar dekada pas dashurisë së tyre të parë në shikim të parë. Përkatësisht të moshës 84 dhe 81 vjeç, Fred dhe Florence janë një frymëzim për ata që ende dyshojnë në forcën e ndjenjave. Këtu është udhëtimi i tyre i pabesueshëm i transmetuar nga CBC.

Të dashuruar në 18 vjeç – Burimi: McGill Media

Të dashuruar në vitet 1950

Ishte kur ata mezi ishin 18 vjeç që Fred dhe Florence u dashuruan, por endacakët e jetës vendosën një frenim në bashkimin e tyre. Në vitin 1955, Fredi u desh të udhëtonte për të shkuar në dasmën e motrës së tij pasi babai i tij nuk ishte në gjendje të udhëtonte për shkak të punës së tij. Sapo atje, ai bëri një ndalesë të dytë në shtëpinë e vëllait të tij për ta kontrolluar, por financat e tij ishin të pamjaftueshme, ai e gjeti veten duke punuar atje për një vit për të mbledhur para. Në kthim, instinkti i tij i parë është të kërkojë Firencën. Fatkeqësisht, gruaja e re kishte lënë gjithashtu fshikëzën e familjes për të ndjekur një trajnim mësuesish në një qytet tjetër. Fredi më pas vendos të kthehet te vëllai i tij.

Fred Paul në 1955 – Burimi: CBC Ata martohen vetë

Pas disa vitesh, Fredi takoi gruan e tij të parë Helen ndërsa Firence takoi Lenin, burrin e saj të parë. Secili më vete, kështu që ata vendosin të marrin shtigje të ndara. “Unë kam qenë i martuar për 57 vjet dhe i martuar me të për 60 vjet,” thotë Florence. Ata madje kishin fëmijë, si dhe nipër e mbesa dhe nuk ishin kurrë në kontakt përveç një bisede të shkurtër që thuhet se zgjati 5 minuta në një festë në vendlindjen e tyre. Por jeta e tyre do të marrë një kthesë të re kur vëllezërit e tyre përkatës vendosin të ndërhyjnë.

Ata rindezin flakën – Burimi: McGill Media 

Ata flasin përsëri me njëri-tjetrin të nesërmen e Shën Valentinit

Gjithçka filloi kur vëllai i Florence dhe vëllai i Fred, të dy banorë të së njëjtës shtëpi pensioni, hartuan një plan për t’i kthyer të dashuruarit përsëri në kontakt. “Ai tha ‘Unë do të ta jap numrin e Fredit’,” thotë Florence. Në të njëjtën kohë, vëllai i Fredit dyshohet se e pyeti nëse ishte në rregull me ish-të dashurën e tij që e thërriste. Kjo e fundit pranoi duke shtuar: “ajo kurrë nuk do të më telefonojë”. Por ai ishte në rrugën e gabuar.

Firence kur ishte mësuese – Burimi: CBC

Në të vërtetë, më 15 shkurt, Firence vendos të bëjë këtë telefonatë të famshme. “E dija që gruaja e tij kishte vdekur … Ai ishte vetëm, unë isha vetëm, kështu që isha si ‘Epo, thjesht do ta telefonoj dhe do t’i shpreh ngushëllimet e mia “, tha ajo. E ve për 3 vjet, ajo donte mbi të gjitha të siguronte Fredin dhe ta ndihmonte të kapërcente këtë sprovë që ajo vetë kishte kaluar.

të dashuruar22
Fred dhe Laurence – Burimi: McGill Media

Ata kurrë nuk u larguan nga njëri-tjetri

Një gjë që çonte në një tjetër, Fred dhe Florence filluan të flisnin me njëri-tjetrin rregullisht në telefon, ndërsa jetonin milje larg njëri-tjetrit. Në fund të 5 muajve, ata kujtojnë kohën e tyre të kaluar së bashku, kujtimet rishfaqen dhe ndjenjat gjithashtu. Kjo është ajo ku Firence sugjeron një datë. “Ajo tha,” Unë kam një djalë në Georgetown, është vetëm 10 minuta nga shtëpia jote dhe unë do të vij ta shoh, dhe mbase edhe ne mund të shihemi, kontrolloni nëse jemi të përputhshëm ose nëse na pëlqen, ” kujton Fredi.

Një muaj më vonë, gjatë thirrjeve të tyre të përditshme, Florence e befason atë duke e informuar se ajo është vetëm disa minuta nga shtëpia e tij. Ishte ora 10:30 e mëngjesit dhe të dy të dashuruarit ishin secili në shtretërit e tyre përkatës, por kjo notë shprese mjafton që Fredi të ngrihej menjëherë dhe të ofrohej ta merrte. Më në fund, është djali i saj që do të kujdeset ta depozitojë atë në vendin e tij dhe sapo të takohen, magjia ka funksionuar. “E dija menjëherë se ajo më kishte vjedhur përsëri zemrën”, thotë Fredi. Një ndjenjë e ndarë nga Firence e cila zbulon: “Unë e dija si ai, se gjithnjë kishte diçka pas gjithë këtyre viteve”.

Ata më në fund janë ribashkuar – Burimi: CBC

“Firence është një engjëll”

Për Fredin i cili sapo ishte shëruar nga një operacion, kthimi i Firences ishte një bekim i vërtetë dhe një dhuratë nga perëndia. ” Unë u diagnostikova me kancer pak para se ajo të mbërrinte dhe të bëja një operacion për kancerin e stomakut, kështu që unë mendoj se Firence është një engjëll”, tha burri. “Ajo erdhi duke e ditur që isha e sëmurë (…) Nuk e di se ku mund të kisha shkuar pa të,” vazhdon ai.

Disa ditë pas ribashkimit të tyre, zogjtë e dashurisë kishin filluar të flisnin për martesën. Ata ua dhanë lajmin fëmijëve të tyre, duke u thënë se nuk donin të humbnin më kohë. Një muaj më vonë, ata ishin në gjendje të festonin bashkimin e tyre, të rrethuar nga familjet e tyre dhe sot thonë se janë më të lumtur se kurrë !

Si të rinovoni një marrëdhënie?

Nëse historia e Fredit dhe Firences është padyshim një burim frymëzimi, kjo është për shkak se ata ishin në gjendje, përmes dëgjimit dhe komunikimit, të rinovonin një lidhje që kishin krijuar më shumë se 60 vjet më parë. Në të vërtetë, hapja dhe dialogu janë shtylla thelbësore për të gjetur një marrëdhënie që ka rëndësi për ne . Në miqësi, në dashuri ose me të dashurit, të gjithëve na ndodh që të humbasim disa njerëz me të cilët jemi ndjerë të lumtur. Për mungesë kohe, sikleti ose krenarie, atëherë na mungojnë këto histori të bukura, duke menduar se është fatale. Por nuk është kështu.

Nëse këto marrëdhënie na sollën vërtet lumturi dhe ato nuk përfshijnë lidhje toksike ose shkatërruese për mirëqenien tonë , është e mundur të veprojmë normalisht për t’u rilidhur. Gjëja më e rëndësishme është që të keni një qasje të sinqertë dhe të sinqertë, duke marrë gjithashtu parasysh dëshirat e bashkëbiseduesit tuaj (trice). Organizimi i një takimi mund të bëjë të mundur thellimin e kësaj marrëdhënieje, duke u bërë të vetëdijshëm për atë që mund të ketë ndryshuar, për jetën dhe përvojat e secilit person.Së fundmi, është e rëndësishme, në rast refuzimi, të kuptojmë arsyet që çuan në prishjen e kësaj lidhjeje. Ndonjëherë ky mund të jetë një gabim për të cilin nuk keni qenë në dijeni. Në këtë rast, reagoni me qetësi sepse nëse qasja juaj është e nderuar, nuk duhet të harroni atë që ndjen edhe tjetri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *