Të hash kastravec: efektet në shëndet

Perimet dihet që janë të mira për ju. Të pasura me fibra, vitamina dhe minerale, këshillohet t’i hani çdo ditë për të shijuar përfitimet e tyre. Kastraveci është një nga ushqimet që vihet rregullisht në pjatën tuaj për shkak të pasurisë së tij me lëndë ushqyese dhe antioksidantë, të cilët janë të dobishëm për shëndetin e trupit.
Pavarësisht nëse e preferoni të papërpunuar në sallatë ose në kos të stilit tzatziki, kastraveci mund të hahet në mënyra të ndryshme. Isshtë mirë për shëndetin por edhe për linjën. Healthline zbulon përfitimet e saj që nuk duhet të neglizhohen.

Një kastravec i gjallë ka pak kalori . Ai gjithashtu përmban vitamina C dhe K, magnez, kalium dhe mangan si dhe fibra, proteina dhe karbohidrate. Për të mos përmendur përmbajtjen e tij të lartë të ujit që e cilëson atë si një ushqim hidratues.

Le të përcaktojmë përfitimet e kastravecit
Isshtë e pasur me antioksidantë
Veçanërisht e pasur me antioksidantë, kastraveci përmban flavonoide dhe tanine të cilat kanë veçorinë e eleminimit të radikaleve të lira të dëmshme për shëndetin, siç demonstrohet në studimin e tanishëm .

Isshtë e pasur me ujë
Frutat dhe perimet mund të jenë një burim i mirë i ujit në dietë, dhe kastraveci nuk është përjashtim. Arsyeja është se ajo përbëhet nga 96% ujë dhe do të ndihmonte në promovimin e hidratimit për të përmbushur kërkesat ditore të lëngjeve.

Mund të ndihmojë në promovimin e humbjes së peshës
Një racion prej 104g kastravec përmban vetëm 16 kalori. Prandaj është e pamohueshme që është e mundur ta hani atë edhe në një sasi të madhe pa u ndier fajtor dhe pa pasur frikë nga shtimi i peshës. Në këtë kontekst, një studim ka treguar se ushqimet e pasura me ujë dhe me pak kalori do të ishin një alternativë e mirë për humbjen e peshës . Përveç kësaj, kastraveci sjell freski dhe aromë tek sallatat ose sanduiçët me kripën e tij. Kaq shumë arsye për ta ftuar këtë ushqim më shpesh në pjatën tuaj. Në këtë kontekst, këtu është një dietë me kastravec që duhet të miratohet për të humbur peshë shpejt.

Mund të ndihmojë në uljen e sheqerit në gjak
Mbështetur nga një studim , efekti i kastravecit është i rëndësishëm në uljen e sheqerit në gjak . Po kështu, ai do të kishte një efekt mbrojtës në ndërlikimet e diabetit, në të njëjtën kohë duke zvogëluar stresin oksidativ dhe stresin karbonil të vërejtur në diabet mellitus, siç konfirmohet nga studimi i tanishëm .

Mund të nxisë tranzit të mirë të zorrëve
Pasuria e tij në ujë dhe fibra e bën kastravecin një aleat të pamohueshëm në promovimin e lëvizjeve të rregullta të zorrëve . Pektina, një fibër e tretshme që gjendet në tranguj, mendohet se rrit frekuencën e lëvizjeve të zorrëve. Një studim për më tepër e ka demonstruar qartë atë: pektina do të luante një rol në përshpejtimin e lëvizjeve të zorrëve duke ushqyer bakteret e dobishme në zorrë.

Mund të ulë hipertensionin dhe kolesterolin
Edhe një herë, roli i fibrave dietike nuk është i papërfillshëm dhe në këtë kontekst ato do të ulnin kolesterolin siç demonstrohet në këtë hulumtim . Fibrat dietike të përmbajtura në kastravec mund të ulin rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës. Ashtu si një konsum i shtuar i fibrave do të kishte efektin e zvogëlimit të hipertensionit sipas këtij studimi . Në këtë kontekst, kjo recetë e sallatës së trangujve do të ishte fitimprurëse.

Një recetë e thjeshtë dhe e shëndetshme e kastravecit

kastravec në kos grek. Burimi: lacuisinedeva
Për të shijuar efektet e pabesueshme të kastravecit, mos hezitoni ta konsumoni rregullisht. Për një mëngjes freskues ose për një darkë të lehtë dhe të shëndetshme, këtu është një recetë e lehtë për ju që mundësisht ta përgatisni me ushqime organike . Për këtë do t’ju duhet:

½ kastravec
50 cl lëng limoni
Kos grek
Disa degëza kopër
Disa kërcell qepë
Kripë dhe piper
Filloni duke prerë kastravecin në pykë të vogla dhe mund të mbani lëkurën që përmban edhe më shumë fibra. Kripë copat e kastravecit dhe i lëmë të kullojnë.

Përgatisni salcën duke përzier kosin grek me qepët e copëtuara dhe koprën, lëngun e limonit dhe specin. Shtoni gjithçka në copat e kastravecit dhe përziejeni.

Kujdes
Limoni nuk rekomandohet për ulçera dhe urth.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *